vajinismus tedavisi hangi doktora gidilmelidir

Vajinismus hasebiyle ertelenmesi okunuşu kaçınılması gereken bir sorun haline dönüşen cinsellik, ilişkileri de etraflıca etkiler.Bu sebeple tedavisi geciktirilmemelidir. Ülkemizdeki işaret makro cinsel rahatsızlıkların başında gelen vajinismus, Türkiye’de 10 kadından 1’inde görülüyor. Cinselliğin tek tabu olması, cinsel eğitim verilmemesi, kulaktan dolma hata bilgiler, fiziksel sorunlar gibi çok sayıda sebep yüzünden ortaya çıkan vajinismus rahatsızlığı, çiftlerin evliliklerini üstelik tehlikeye sokabiliyor.

Vajinismus; kadının, eşi ya da seksüel partneriyle ilişkide bulunmak istemesine rağmen, elinde olmayan sebepler yüzünden ağrı okunuşu zaviye endişesiyle ‘aşk kasları’ alçak verilen pelvik yaradılıştan kaslarını kasarak ilişkiye handikap olması ile oluşan, ruhsal kökenli eş cinsel işlev bozukluğudur. Kadın seksüel münasebet sırasında zaviye endişesi yüzünden kendisini koruma çabasıyla pelvik temel kaslarını orada yalnız duvar varmışçasına kasarak ilişkiye pürüz olur. Vajinismus rahatsızlığının müteaddit natürel sebebi olduğuna, ama altta yatan ruhsal sebeplerden işaret kötüsünün taciz ya da tecavüze maruz kalma olduğuna im ediyor.

KAS KASILMALARI SIRTA VURUYOR

Ülkemizde vajinismus görülme oranı 10 da 1’dir. Cinsel ilişki sırasında tepke şekilde gerçekleşen adale kasılmaları, vajina haricinde kalça, bel, karın, sırt ve hatta ayak parmaklarına dek yaygın yalnız şekilde görülebilir. eksiksiz bu kasılmaların sebebi vücudun kendisini koruma görevlisi içgüdüsüne bağlıdır. Bilinçdışında geçmişten gelen eşeysel temas ile ilgili yerleşmiş birtakım negatif düşünceler yüzünden kadın, bağ sırasında eşine icazet veremeyebilir.

EVLİLİĞİ BİTİREBİLİYOR

Sevginin, çok benzer ifadesi olan cinsel yaşamın bu şekilde sekteye uğraması, erkekte reddedilme duygusuyla öfkeye kızgınlığa ve eşinden uzaklaşmaya tarik açabilirken, kadında utanç ve suçluluk duygusuna oluşturan olabilir. Sonuçta da çiftin ilişkisi günden güne bozulabilir. Ancak çok spesiyal birleşik konuşmada olan bu meseleyi çiftler utanç, suçluluk, yenilgi, öfke, kırgınlık duygularıyla kimseyle paylaşamamakta, ailelerin ve çevrelerin evlat konusunda print yapmaları sebebiyle bir jinekoloğa başvurmaktadırlar.

Ülkemizde cinsel tedavi ile uğraşan jinekolog sayısı az olduğu özgü müteaddit müracaat hüsranla sonuçlanmakta, çiftlerin başarıya olan inancı gündüz geçtikçe azalmakta okunuşu çözümlenebilir bir kez dert olan vajinismus, içinden çıkılamayacak derecede büyümekte okunuşu evliliklerin bitmesiyle sonuçlanabilmektedir.

MASUMİYETİ KAYBETME KORKUSU ETKİLİ OLUYOR

Vajinismusun sebepleri, ruhsal ve seyrek de maddeye yetişmek amacıyla ikiye ayrılabilir. seyrek fiziki sebepler arasında vajinal okunuşu vulvar enfeksiyonlar, yumurtalık kistleri, pelvik inflamatuar hastalıklar, endometriosis, sistit gibi hastalıklar sayılabilir.

Vajinismusun genişlik uygun görülen sebepleri ise ruhsal sebeplerdir. bekâret zarının kutsal olması ve çocukluk çağından itibaren erdenlik zarını korumaya yönelik verilen daha fazla bilgi eğitimler, söylemler, davranışlar, birtakım kadınlarda masumiyeti kaybetmek istememe hasebiyle vajinismus gelişmesine sebep olur.

Cinselliğin ancak tabu olması, cinsî eğitim verilmemesi, kulaktan dolma yanılgı cinsî bilgiler okunuşu vajinismus gelişmesinde hayli stratejik nedenlerdir. Ülkemizde hayvan) kızların çoğu bikir zarının patlayacağı, çok gereğinden zaviye çekeceği, fazla aşkın nezif olacağı, cinselliğin yalnızca erkekler hakkında olduğu, cinsel haz duymanın ayıp, yasak, sorumluluk olduğu gibi yanlış bilgilere sahiptir. Bu yanlış bilgilere ilk geceyi muvaffakiyet ile atlatıp kendini tanıtlama isteği okunuşu eşlik etmektedir.

EN zaviye SEBEPLERİ TACİZ VE TECAVÜZ

Eşini sevmeme, cebren evlendirilme, münasebet ve evlilik problemleri, eşe için duyulan öfke, gebelik korkusu, kontrolü kaybetme korkusu gibi nedenler okunuşu vajinismus nedenleri arasında sayılabilecek nedenlerdir.

Vajinismusun altta yatan sebeplerinden genişlik acıları ise taciz ya da tecavüze maruz kalmadır. Bilinçdışına itilen bu travma, ileride vajinismus başta tutulmak üzere bir hayli psikolojik sorunlara neden olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *